Mobil Ara Yüze Sahip Siteler Bir Adım Önde

Mobil Ara Yüze Sahip Siteler Bir Adım Önde

Google tarafından 18 Kasım 2014 tarihinde Google Webmaster Central Bloğu üzerinden yayınlanan bir duyuru ile artık Mobil Dostu Sitelerin daha fazla dikkate alınacağını vurguladı.

Henüz yeni başlayan bir güncelleme olmasından dolayı Türkiye’de hayata geçmemiş olsa da önümüzdeki birkaç hafta içerisinde Türkçe Arama Sonuçlarında da Mobil Dostu Site ibaresini görmeye başlayacağız gibi görünüyor.

“Mobile Friendly” olarak lanse edilen bu güncelleme sonrasında Google Arama Motorlarının özellikle Mobil Dostu Siteleri ön plana çıkarması ve Mobil Aramalarda bu sitelere öncelik vermesi söz konusu gibi görünüyor.

 

Mobil İnternet Kullanımı Tüm Hızıyla Yükseliyor

Akıllı Telefon ve Tablet PC sektörünün gelişmesi ve büyümesi ile birçok kullanıcı artık PC başında geçirdiği zamandan daha fazla Mobil Cihazlar üzerinde zaman geçiriyor ve İnternette zaman harcıyor.

Buna bağlı olarak da internet kullanım alışkanlıkları yavaş yavaş standart yapıdan Mobil Yapıya kaymaya başlamış durumda.

Bu kayma neticesinde de Mobil Analiz daha fazla ön plana çıkmaya başladı ve Web Sitesi Sahipleri için Mobil Analizin önemi arttı.

Mobil İnternet Kullanımı Tüm Hızıyla Yükseliyor

Mobil İnternet Kullanımı Tüm Hızıyla Yükseliyor

Google’a Göre Mobil Dostu (Mobile Friendly) Site Kavramı

Geçtiğimiz yıldan bu yana Mobil Alanda birçok uygulama ve düzenleme yapan Google firması artık bu adımları kullanıcı bazında daha somut bir hale getirmeye başlamış durumda.

Bu somut adımlardan birisi de Mobil Dostu Siteler olacak gibi görünüyor. Bu çalışma sayesinde de hem Kullanıcı hem de Web Master bazında yeni bir döneme geçiş yapılacak.

Yapılan aramaları Mobil Dostu olarak etiketleyecek olan Google bu sayede kullanıcıya Mobil Cihazdan Girişte bir seçme imkânı sağlamış olacak.

Karmaşık ve Mobile Uygun Olmayan siteler ikinci plana itilirken hem Google tarafından hem de Kullanıcı tarafından direkt olarak Mobil Dostu Siteler ön plana çıkarılacak.

Google’a Göre Mobil Dostu (Mobile Friendly) Site Kavramı

Google’a Göre Mobil Dostu (Mobile Friendly) Site Kavramı

Mobil Dostu Sitelerde Reklam Kazançları Artabilir

Google’ın sacayaklarından birisi olan Adwords – Adsense sistemleri başlayacak olan bu yeni sistem ile bir yenilenme sürecine girebilir.

Reklam Veren ve Reklam Yayınlayan bazında Mobil Dostu Site kavramı ile birlikte reklam kazançları da bu tarz sitelere kaymaya başlayacak ve değeri daha yüksek reklamların Mobil Dostu Sitelerde yayınlanması sağlanacak gibi görünüyor.

Google bu konuda net bir açıklama yapmasa da pazardaki Reklam Analistleri bu tarz bir çalışmanın Adsense Kazançlarını etkileyeceği yönünde hemfikirler.

Mobil Dostu Siteler Google Aramalarında Bir Adım Öne Çıkıyor

Mobil Dostu Siteler Google Aramalarında Bir Adım Öne Çıkıyor

Sitenizin Mobil Dostu Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yapmanız gerekenler basit. Aşağıdaki linke tıklamak ve site adresinizi yazmak. Sonrasında Google size otomatik olarak durumunu belirtecektir.

Eğer siteniz Google Dostu çıkmaz ise çabucak çalışmalara başlayıp Responsive Tasarıma geçmeli ya da Mobil Tema olarak bir tema hazırlamalısınız demektir.

Google Mobil Dostu Site Sorgulama: https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/

Mobil Dostu Olmayan Site

Mobil Dostu Olmayan Site

Mobilite 2015’in En Önemli Konusu

Artık birçok kullanıcı haber Sitelerini, Spor Sitelerini, Astrolojiyi, Gündemi ve daha birçok şeyi Akıllı Telefon ve Tablet PC üzerinden takip ediyor.

Belli siteleri takibe alanlar Mobil Uygulaması varsa onu indiriyor. Yani Mobil noktada giderek büyüyen bir pazar var.

Google’da bu pazarın en büyük oyuncusu olarak Mobil Dostu Siteler çalışmasını ve daha birçok çalışmayı 2015 yılında hayata geçirecek.

Sizin de hızlı bir biçimde Mobil Hayata geçiş yapmanız bu manada çok önemli.

Mobil Dostu Site

Mobil Dostu Site

WordPress İçin Anahtar Uygulama “WPTouch”

Normalde AYNI TEMAYI kullanan iki web sitesinde yaptığımız inceleme sonucunda WPTouch Mobil Eklentisi ile kullanıcılara Mobil Tema Sağlayan sitemiz Mobil Dostu olarak görünürken, standart ara yüz ile çalışma yaptığımız sitemiz Mobil Dostu Değildir diye uyarı aldı.

Bu sebeple de Ücretsiz olarak Mobil Dostu olmak isteyenler WPTouch Eklentisi ile sitelerine Mobil Özelliği ekleyebilirler hem de Mobil Dostu Site ünvanına sahip olabilirler.

Kaynak: http://www.herseyicin.com/mobil-dostu-siteler-google-aramalarinda-bir-adim-one-cikiyor.html

14 Kasım 2015
3.718 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN